A szelén esszenciális nyomelem, amely számos élelmiszerben természetesen előfordul, vagy étrend-kiegészítőként kapható. Szervezetünk nem tud önmagában szelént előállítani, ezért annak szintje kizárólag a megfelelő táplálékbevitelen múlik.
A szelén az úgynevezett szelenoproteinek része, amelyek a szervezetben felelősek a pajzsmirigy megfelelő működéséért, a DNS-szintézisért, az immunrendszerért és támogatják a termékenységet.
Az élelmiszerek szeléntartalma nagymértékben függ attól a mennyiségtől, amely a talajban található, ahol a növényt termesztették. A szelén leggazdagabb forrásai közé tartozik a paradió és a tenger gyümölcsei. Ha azt szeretnénk, hogy elegendő szelén legyen az étrendünkben, ne hanyagoljuk el a húst vagy a tejtermékeket. Egyes gabonafélék dúsíthatók ezzel az elemmel, és jó forrásnak tekinthetők.
A szelén bizonyított egészségügyi előnyei
A szelén számtalan tanulmány része volt, amelyek kimutatták fontos szerepét az emberi szervezetben. Ez a nyomelem alapvetően befolyásolhatja az emberi szervezetet. Az alábbiakban felsoroltunk néhány megerősített előnyeit.
Antioxidánsként működik
Az antioxidánsok olyan anyagok, amelyek segítik a sejteket a szabad gyökök elleni küzdelemben. A dohányzás, az alkohol vagy a túlzott stressz például magasabb szabadgyök-termeléshez vezethet. Ezek a tényezők ezt követően növelik a szabad gyökök koncentrációját és a sejtműködési zavarokat.
Az olyan antioxidánsok, mint a szelén (vagy mások, mint a béta-karotin, vagy a C-vitamin) segítenek a szabad gyökök koncentrációjának szabályozásában, és ezáltal a sejtek jó állapotának megőrzésében.
Támogatja a szív egészségét
A szív- és érrendszer egészségének előmozdítása a szelén antioxidáns kapacitásától függ. A fent említett szelenoproteinek segítenek megakadályozni a lipidoxidációt és csökkentik az érelmeszesedés kockázatát. Egyes tanulmányok alátámasztják azt az elméletet, hogy az alacsonyabb szelénbevitellel rendelkező embereknél nagyobb a szívbetegség kockázata.
Szerepe van a normál kognitív funkció fenntartásában
Itt is a szelén antioxidáns funkciója játszik szerepet. Ez a képesség lelassíthatja az agyműködés életkorral összefüggő hanyatlását, és így például védelmet nyújthat az Alzheimer-kór kialakulásával szemben.
Támogatja az egészséges pajzsmirigy működést
A szelén nélkülözhetetlen a pajzsmirigyhormonok megfelelő termeléséhez. Tanulmányok azt mutatják, hogy a vér optimális szelénszintjének fenntartása megelőzheti a pajzsmirigybetegségek kialakulását, különösen a nőknél.
Mik a szelénhiány tünetei?
• Fáradtság
• Meddőség férfiaknál
• Hajhullás
• Legyengült immunrendszer
• Izomgyengeség
• Depresszió és agresszív viselkedés
Mennyi szelént kell bevinni naponta?
Az ajánlott napi adag az életkortól függ. Az általános felnőtt lakosság számára ez 55 mcg / nap. Igénye nő a terhesség alatt (60 mcg/nap) és a szoptatás alatt (70 mcg/nap).
Hogyan válassz szelént tartalmazó étrend-kiegészítőt?
A szelén két formában létezik: szerves és szervetlen. A szervezet mindkét formát képes felvenni, de a vizsgálatok azt mutatják, hogy a szerves forma gyorsabban és jobban felszívódik.
Sok étrend-kiegészítő szervetlen szelént tartalmaz a jóval alacsonyabb ár miatt. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szerint azonban a szelén szerves formája biztonságosabb, mint a szervetlen.
Megfelelő választás az élesztő technológiát alkalmazó termékek, például a Lalmin® márkajelzésű összetevők. A szerves szelén ráadásul sokkal alkalmasabb az emberi szervezet számára.
Miért kiváló választás a Selen Lalmin®?
A Lalmin® olyan élesztőgombák, amelyek szerves kötésű szelént tartalmaznak. A természetes „élesztőt” a szelén köti meg. Ez az élesztőt szelénnel dúsítja, és ennek az ásványnak az emberi szervezet számára jobban felhasználható szerves formáját hozza létre.