Bizonytalan vagy, hogy a vegán életmód jót tesz-e az immunrendszerednek, vagy inkább károsítja azt? Tarts velünk és megtudod!
Sokan tették le voksukat az utóbbi években a vegán diéta mellett, azaz sosem fogyasztanak húst, tojást, tejtermékeket, vagy bármiféle állati eredetű hozzávalót. Kizárásos alapon a vegánok tányérjára ezért csak növények vagy növényekből készült feldolgozott élelmiszerek kerülhetnek.
A vegán étkezés számos egészségügyi előnnyel jár, ebből az egyik az immunrendszerre gyakorolt hatás. Bár nem egyértelmű, hogy emögött a jelentős mennyiségű zöldség és gyümölcs, vagy inkább a húsok és más állati alapanyagból készült ételek elhagyása a kulcstényező. Hogy jobban megértsük, ahhoz meg kell néznünk, hogyan is működik az emberi immunrendszer.
Képzeljük el az immunrendszert egy pajzsként, ami megvédi a szervezetünket a betegségektől. Mert állandó támadásnak vagyunk kitéve, legyen szó vírusokról, baktériumokról, szennyeződésekről, vagy akár saját sejtjeink rosszindulatú mutációiról. A velünk született védekezőrendszerünk érzékeli az általános fenyegetéseket és küzd a betolakodókkal. Aztán ott van az adaptív vagy szerzett immunrendszer, amely a múltbeli kórokozókról őrzött emlékek alapján antitesteket szabadít fel, amikor újabb invázióval kell szembenéznie.
Az immunrendszer támogatásához vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendre van szükség, különösen fontos a szelén, cink, vas, réz, valamint az A-, B6-, C- és E-vitamin. Ezek kiváló forrása a zöldségek, gyümölcsök, gabonák és olajos magvak.
Az immunrendszerünk legaktívabb része valójában az emésztőrendszerben található, hiszen az elfogyasztott táplálékkal sok nemkívánatos vendéget is magunkhoz veszünk. A belek több száz négyzetméternyi felszínén folyamatosan zajlik a táplálékkal bejuttatott idegen alkotóelemek felismerése.
Amikor az immunsejtek oxigénnel lépnek kölcsönhatásba, károsodást szenvednek és ún. szabad gyökök képződnek. Az antioxidánsok fogyasztása ezért kulcsfontosságú a szabad gyökök megelőzésére. A vegán étrend antioxidánsokban és fitoszterolokban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket nagyobb arányban tartalmaz, mint egy átlagos étrend, ami jó szolgálatot tesz az immunrendszer karbantartásában.
Bár úgy tűnik, hogy a vegán életmód kiváló az immunrendszer szempontjából, a szakemberek csak bizonyos feltételekkel értenek ezzel egyet: a B12-vitamint étrendkiegészítőből kell pótolni, a fehérje- és kálciumhiány megelőzésére pedig külön oda kell figyelni. Továbbá az esszenciális zsírsavak, vitaminok, cink és protein vegán forrásait körültekintően kell megválogatni.
Összefoglalás
A vegán étrend nem tesz ellenállóvá a betegségekkel szemben, de a növényekben gazdag étkezés kétségkívül segíti az immunrendszer működését és az egészségmegőrzést. A növényi étrend segítségével az átlagosnál erősebb immunrendszer építhető fel, ha ráadásul megfelelő alvással, testmozgással, stresszkezeléssel és személyi higiéniával egészítjük ki.